Jak oddychać? Czyli cztery skuteczne metody na relaks.

Po pierwszym wpisie na temat oddychania padły pytania jak to robić aby było dobrze J

Odpowiedź którą kochają wszyscy fizjoterapeuci brzmi…to zależy… I nie ma tu żadnego błędu ani sarkazmu w tej odpowiedzi – sama szczera prawda.

A jednym z punktów który należy wziąć pod uwagę przy tej odpowiedzi to fakt jaki efekt chcemy osiągnąć poprzez ten oddech. Oddech może być neutralny, oczyszczający, relaksacyjny, pobudzający. Także jest co robić  ;)

Oddychać w celu rozluźnienia możemy na kilka sposobów i zależy to nie tylko od dnia ale też od naszego zaawansowania.

Przedstawię Ci  poniżej klika różnych sposobów od najłatwiejszego abyś mogła iść coraz dalej i osiągać coraz lepsze efekty.

Pamiętaj aby pomieszczenie było dobrze wywietrzone.

Zaczniemy od oddechu trójkątnego. Można go wykonywać na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to kiedy zatrzymujemy oddech po fazie wdechu.

Faza wdechu = fazie wydechu ale pomiędzy wdechem zatrzymujesz jeszcze powietrze w płucach na tak samo długi czas jak trwała faza wdechu

Drugi oddech trójkątny ma tak samo długą fazę wdechu i wydechu ale nie zatrzymujesz już powietrza po wdechu. Teraz z wdechu od razy przechodzisz w wydech i po nim zanim nabierzesz znów powietrza zatrzymujesz się.

Kiedy te dwa sposoby nie sprawiają Ci problemu można przejść do oddechu prostokątnego.

W tym oddechu faza wdechu i wydechu jest tak samo długa.

Faza zatrzymania występuje zarówno po wdechu jak i wydechu ale te fazy są o połowę krótsze niż faza wdechu i wydechu czyli np. wdech (liczysz do 4), zatrzymanie (liczysz do 2), wydech (liczysz do 4), zatrzymanie (liczysz do 2).

 

Kolejnym etapem jest oddech kwadratowy. Jak już się domyślasz – wszystkie fazy są takie same. Wdech = wydech = fazy zatrzymania (po wdechu i wydechu)

Poćwicz i poczuj jak wpływają na Ciebie poszczególne oddechy; który jest dla Ciebie najłatwiejszy a który sprawia Ci trudność, który jest łagodny a który doprowadza do hiperwentylacji, po którym czujesz się lepiej, który najbardziej jest podobny do Twojego naturalnego oddechu?

Zadaj sobie te wszystkie pytania i doświadczaj.

Pamiętaj – tu nie ma wyścigu i punktów za wykonanie zadania. Jedyne co zdobywasz to relaks i zdrowsze życie.

Miłych doświadczeń :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.